Első pillantásra nehéz eldönteni, hogy a Népszabadság Online segíti-e Debrecen polgármesterét, vagy éppenséggel keresztbe tesz neki. Másodikra is.
Megszavaztatta látogatóit a nol.hu: kit tartanak esélyesnek arra, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Orbán Viktor távozása után miniszterelnök lehessen. Jó játék! Nem több. Merthogy ott az előfeltétel, miszerint Gyurcsánynak és Orbánnak távoznia kell, s bizony egyikre sem lehet mérget venni. Másrészt tizennégy politikust kínáltak fel szavazásra, s nem zárható ki, hogy egy tizenötödik lesz a befutó. Azt is tudjuk, hogy ezek az internetes vagy SMS-es voksolások véletlenül sem tekinthetők reprezentatív felmérésnek – ezt ugyan nem állítja a nol, de az ellenkezőjére sem emlékezteti olvasóit. És hogy hány szavazat alapján jött ki a végeredmény? „Rengeteg” – írja a nol, mellőzve a szám konkrétságát. Tehát játék, ne feledjük!
Erre a játékra azonban sokat fognak hivatkozni. Jó arra, hogy Kósa Lajost újfent Orbán Viktor valós alternatívájaként lehessen felmutatni. Hiszen Kósát a nol – valószínűleg inkább – baloldali érzelmű közönsége kívánja, az a balos tábor, amelyik szemében Orbán az ősgonosz. Jó hivatkozási alap ez a játék arra, hogy a magasabb és nagyobb polcra és befolyásra áhítozó debreceni fideszes udvartartás tovább fűtse Kósa agyát, hogy saját emelkedésének reményében pártelnöki-miniszterelnöki posztra biztassa a polgármestert. (Kivéve Halász János alpolgármester, akit Orbán kihelyezett debreceni embereként tart számon a párt belső köztudata.) Ez a játék arra is alkalmas, hogy tovább gerjessze a városban egyre inkább eluralkodó vak lokálpatriotizmust, ami egyetlen személy történelmileg is kivételes alkalmasságához köt minden sikert, s egyetlen kudarcról vagy gondról sem vesz tudomást.A voksolós játék mellett visszatekinthetünk a Political Capital korábban megjelent portré-sorozatára, benne a Kósa Lajossal foglalkozó elemzésre (Vastagnyakú kálvinista, lázadó szerepben). Itt a debreceni polgármester további politikusi sorsát attól teszik függővé, hogy miként alakulnak az erőviszonyok a Fideszen belül, hogy Orbán Viktor jelöli-e ki saját utódját. Kétségtelenül fontos szempontok ezek, s talán idővel lesznek olyan elemzések is, amelyekben a szóba jöhető személyek kormányfői alkalmasságát, felkészültségét vizsgálják. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy Magyarország jövőbeni miniszterelnökének jelölésébe, kiválasztásába nagy súllyal fognak beleszólni az ország oligarchái is, mert ők ám nagyon megfontolják, hogy kinek nyissák ki a bukszájukat.
A legelső, a legnagyobb kérdés pedig az, mit gondol magáról Kósa Lajos. És ez nem játék.