A debreceni egyetem nagyhatalmú rektora megrendszabályozza a sajtó fotósait.
Hogy is volt Bacsó Péter A tanú című filmjének egyik sokat idézett jelenete?
Virág elvtárs: Gogolák elvtársnő, egy pillanatra! Ez egy új szoknya magán, igaz?Gogolák elvtársnő: Új, Virág elvtárs.
Virág elvtárs: Kurta. Hagyjuk a szexualitást a hanyatló nyugat ópiumának!
Jutott eszembe mindez a Debreceni Egyetem rektorának, dr. Fésüs László akadémikusnak minapi szabályzatából, amit voltak szívesek körlevélben a szerkesztőségek tudomására hozni miheztartás végett. Nyilván az egyetemi rendezvényeken észlelt felháborító fegyelmezetlenségek sorát látva gondolhatta azt a nagyhatalmú rektor, hogy ideje rendet vágni, s kiadta 12 pontját. Nem 11, nem 13, hanem 12!
Íme:
FOTÓZÁS, VIDEÓFELVÉTEL KÉSZÍTÉS SZABÁLYAIAZ EGYETEMI RENDEZVÉNYEKEN
1) Fotózni, videófelvételt készíteni csak az alkalomnak megfelelő öltözetben lehet (férfiaknak minimum ing, öltönynadrág, hölgyeknek blúz, térdig érő szoknya).
2) A fotós, kamerás mozgásával nem zavarhatja meg az ünnepség méltóságát, nem akadályozhatja az ünnepség résztvevőinek mozgását.
3) Tilos az egyetemi kamera elé beállni, vagy annak felvételét bármilyen módon akadályozni.
4) Egy rendezvényen két, a szervezők által felkért hivatásos fotósnál több nem tartózkodhat.
5) A fotós transzparenst, reklámfeliratot az ünnepség helyszínén nem helyezhet ki, és ezen kívül ruháján, táskáján se lehet hivalkodó felirat, hirdetés.
6) Fotós az elnöki emelvényre kizárólag hátulról, vagy az Aulában oldalról és a kézfogás(ok) megörökítésének idejére a szervezők, illetve a meghatározottak szerint léphet fel, hogy a résztvevőket oldalról, azonos szögből fényképezhesse. Az emelvényen sem az ünnepség alatt, sem előtt nem tartózkodhat.
7) A fotós az ünnepség alatt az elnökség tagjaival, illetve a presbiteri széken ülőkkel nem beszélgethet, azoknak utasításokat nem adhat.
8) A fotós az ünnepség technikai eszközeihez nem nyúlhat (pl. nem húzhatja ki a ventillátort, nem mozdíthatja el az asztalon lévő mikrofont).
9) Tilos a rendezvény berendezésén változtatni.
10) Tilos a Himnusz, a Szózat és az eskütétel alatt a rendezvény helyszínén mozogni.
11) Az a fotós, aki a fenti szabályokat megsérti, nem fotózhat, videózhat több egyetemi rendezvényen.
12) A fotózás szabályainak betartatásáért a rendezvény szervezője (Rektori, Dékáni, illetve Centrum Hivatal vezetője) felel.
Hatályba lép 2009. június 1-jén.
Dr. Fésüs László
akadémikus, rektor
Alapos munka! Bár vannak benne rejtélyes pontok, mint például a nyolcadik, amelyik a ventilátor kihúzását tiltja, s ami feltehetően kardinális kérdés, ha belekerült a rektori gondolatkörbe. Milyen ventillátor? Honnét hova húznák ki? Vagy netán elektromos csatlakozóját a konnektorból? Már most látom, későbbi korok egyetemtörténészeinek lesz gondjuk a szöveg értelmezésével.
Aztán még az is kérdéses, hogyan fognak érvényt szerezni a tizenegyedik pontnak. Talán biztonsági őrökkel fogják kikísértetni a szabályzatot korábban megszegő fotósokat? Meglehet, mert nagy dolog ám az egyetemi autonómia, amit egykoron mintha az universitas falain belüli rendőri túlkapások és a hatalom, a politika randalírozása ellenében találtak ki többek között. Egykoron, messzire innét.
De térjünk vissza Gogolák elvtársnő kurta ruhaneműjére! Ha az egyetem fura ura úgy gondolja, hogy külső emberek, fotós hölgyek szoknyájának hosszáról intézkedhet, akkor miért ne vélekedhetne így az egyetemi polgárok, a hallgatóság esetében is. És akkor majd jön egy újabb szabályzat, amiben a vizsgázó leányzók számára írják elő a térdig érő szoknyát. Ne legyenek kétségeink, attól kezdve, hogy bevezetik ezt a szigorú intézkedést, jelentősen romlani fognak a kollokváló és szigorlatozó női hallgatók osztályzatai. Kinek jó ez, kedves professzor urak?