A híresztelések szerint igazán csúszós terepre készül Debrecen polgármestere.
Fővárosi jégkörökből jött a hír: a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnöki székébe készül Kósa Lajos országgyűlési képviselő, a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjának frakcióvezető-helyettese, az Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottságának tagja, Debrecen város polgármestere, a Fidesz országos alelnöke, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja és ki tudja mennyi más megtisztelő köztisztség viselője.
A MOKSZ holnap délután tartja szokásos éves közgyűlését, ami most egyben a tisztújításának is alkalma lesz, többek között a szövetség elnökét is megválasztják – a jelenlegi szabályzatuk szerint öt évre. A leköszönő elnök, Bathó Ferenc 1995 óta áll a MOKSZ élén, s legutóbb tavaly októberben foglalkoztak vele a hírek, amikor Matolcsy György miniszter menesztette őt a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkári posztjáról.
A híresztelések szerint a korcsolyázók elnökségére egyetlen jelölt pályázik: Kósa Lajos. Győzelmi esélyeit növeli a remény, a korcsolyázó sportok meghatározó személyiségeinek ama hite, miszerint Kósa Lajos sok pénzt tud majd szerezni a szövetségnek, hiszen „közel van a tűzhöz”. Ez a remény pedig – a maga általánosságában – nem alaptalan, évtizedek óta, rendszereket átívelően igazolja a késő Kádár-kor ma is érvényes gyakorlata: megéri politikust emelni a különböző sportszövetségek elnöki székeibe. Az már más kérdés, hogy konkrétan Kósa mennyi pénzt (és hogyan, és honnan) tud majd szerezni a korcsolyázó sportoknak.
Ha az előzetes híresztelések igazak a pénteki döntésről, a szövetségi elnök megválasztására jogosult sportvezetők azért is bíznak Kósában, mert polgármesterként sokat tett Debrecenben korcsolya-ügyben. És az sem titok, sőt inkább fennen hangoztatott tény, hogy Kósa Lajos családi elkötelezettsége is a korcsolyás sportok javára válhat. És a gondok is itt kezdődnek.
Nem jogi gondok vannak ugyanis, nem politikaiak vagy gazdaságiak, hanem etikaiak. Ismerős még ez a szó: etika? Ez afféle erkölcsi dolog, morális, tisztességgel kapcsolatos, becsületbeli. Megvan?
Már idén januárban, a Debrecenben megrendezett Országos Műkorcsolya Utánpótlás Vidékbajnokság kapcsán többek nemtetszését váltotta ki, hogy Kósa Lajos fővédnöke volt egy olyan versenynek, amiben gyermekei is érdekeltek, illetve egy korosztályos csoportmegosztás is gyanakvásra késztetett némelyeket (Hazai pálya, Médiákos utóvédharcok - Haza pálya 2.). A történtekkel az országos média is foglalkozott, etikai kérdéseket is hangsúlyozó publicisztikát szentelt az ügynek az Élet és Irodalom (Kűr) és a Magyar Narancs (A magyar arany) is. Az ezekben az írásokban foglalt megállapítások egy részét pedig visszautasította a Kósa-család (Tisztelt Megyesi Gusztáv!, Helyreigazítás): „Kósa Lajosnak semmilyen befolyása nem volt a korcsoportok beosztására, továbbá a verseny eredményére.”
Ha a híresztelés igaz, és pénteken megválasztják Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnökének Kósa Lajost, tehetséges lányai pedig folytatják reményteljes műkorcsolyázó pályafutásukat, akkor az őket (edzőiket, egyesületeiket stb.) bármilyen módon érintő hazai és külföldi versenyek kapcsán mindenféle gyanakvások fognak megfogalmazódni – okkal vagy ok nélkül. Ha a híresztelés igaz, és megválasztják Kósa Lajost elnöknek, lányai pedig folytatják pályafutásukat, akkor a velük azonos korcsoportban lévő rivális korcsolyázó lányokat (edzőiket, egyesületeiket stb.) netalán negatív módon érintő hazai és külföldi versenyek kapcsán mindenféle gyanakvások fognak megfogalmazódni – okkal vagy ok nélkül. És majd szakmányban adhatja ki közleményeit a MOKSZ arról, hogy bár Kósa Lajos az elnök, de semmilyen befolyása nem volt, nincs és nem lesz a műkorcsolyás pénzekre, beosztásokra, kiküldetésekre, finanszírozásokra, versenyekre, semmire.
Hiányzik ez Kósa Lajosnak és a családjának?
Egyébként meg nem kell cifrázni ezt az ügyet. Tisztes politikus nem vállal vezető szerepet olyan sportszövetségnél, amelyben családtagjai érdekeltek. Oszt jónapot!