Megdöbbentő példányszámadatok a Matesz honlapján.
Láttad, mekkorát esett vissza az Inform Média napilapjainak eladása? Lehetséges ez? – e szavakkal hívta fel figyelmemet egyik régi, sokat tapasztalt kollégám a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (Matesz) honlapján látható friss adatokra.
Nézzük! Az Észak-Keleti Napló értékesített példányszáma 2008. harmadik negyedévében napi 89 692. Hogy a nagyságrend érzékelhető legyen, pillantsunk rá az előző évek adataira. 2007. második félévében 143 636 példányt adtak el naponta, 2006. második félévében 153 425 példányt, 2005. második félévében 156 397 példányt, 2004. második félévében 158 768 példányt.
De mi az az Észak-Keleti Napló? Mert valójában ilyen újság nincs. Az osztrák tulajdonban lévő Inform Média három megyei napilapját, a Hajdú-bihari Naplót, a borsodi Észak-Magyarországot és a szabolcsi Kelet-Magyarországot futtatja ezzel az elnevezéssel, „ernyő márkanévvel”, merthogy a három különálló lap összeadott példányszáma jobban mutat a különböző listákon, különösen a hirdetők, az ügynökségek számára készített kiajánlásokon, bár mindenki tudja, hogy valójában egy matematikai műveletről van szó.
De térjünk vissza a számokhoz! Mint látható, 2004 és 2007 között 10 százalékkal esett az eladott példányok száma, ez nem kis szám, nagyjából mégis beleillik abba a trendbe, amelyik a napilapok eladási mutatóinak csökkenéséről árulkodik világszerte. A szeriőz lapok kelendőségének visszaeséséről van tehát szó, miközben a bulvár lapok stagnálnak vagy éppen folyamatosan növekszik eladott példányszámuk. Ez a felismerés volt az, ami az Inform Média lapjait az utóbbi években egyre drasztikusabban a bulvár irányába tolta, de mint látható, kevés sikerrel. A megyei napilapok olvasói leginkább saját környezetük hírei iránt érdeklődnek, azokat a helyi információkat keresik, amelyek tájékozottá teszik őket saját világukban, megkönnyítik életüket, részesévé teszi őket a helyi közéletnek. Azt az olvasnivalót várják-várnák, amit máshol és mástól nem kaphatnak meg.
Aztán kapnak, amit kapnak. Választási lehetőség nincs, a magyar megyei sajtó monopolhelyzetben van, s ezzel gyakorta vissza is él.
De térjünk vissza ismét a számokhoz! Lehetséges-e, hogy egyik évről a másikra 54 ezerrel, több mint egyharmadával csökkenjen a három megyei napilap példányszáma? A mostani adat a hiteles, vagy a korábbi éveké? Esetleg a pontosságáról híres Matesznél írtak el valamit? De akkor miért nem tiltakozik az Inform Média? Vagy tényleg az olvasóknak lett elegük?