Magyarok, vissza a gyökerekhez! Nem is kínaiak, inkább mongolok lakják azt a vidéket, melynek egyik városával akar testvéri kapcsolatra lépni Debrecen. Tongliao a neve, elhelyezkedéséről, történelméről, gazdaságáról igen sok információ megtudható abból az előterjesztésből, amiről a cívisváros közgyűlése csütörtökön fog tárgyalni. Az előterjesztő a polgármester, a megszavazás teljesen bizonyos. Ugyan Debrecen eddig nem szerette a kínaiakat (Debreceni abszurd…), az érzelmek azonban márcsak olyanok, hogy idővel változnak. Miért ne lehetne testvér egy kínai, különösen akkor, ha mongol? És miért is lesz? Sajnos, ennek konkrét megindokolásával adós az előterjesztés, pedig biztosan van valami ok, több annál, mint ami a dokumentben olvasható, aminek szövegezése akár harminc évvel ezelőtt is íródhatot volna:
„A magyarországi Debrecen és a kínai, belső mongóliai Tongliao város közötti hatékonyabb együttműködés és kereskedelem érdekében, valamint a két város gazdasági és társadalmi fejlesztéseinek elősegítése érdekében, a „baráti együttműködés, egyenlőség és kölcsönös előnyök, és közös fejlesztés” elve alapján, számos megbeszélést követően testvérvárosi kapcsolatot hozunk létre Debrecen és Tongliao között.”
Debrecennek egyébként jelenleg 12 testvérvárosa van, (más források szerint 13) köztük kínai is, Tajtung Tajvan szigetéről, csak az nyugat-kínai, Tongliao meg kelet-kínai – nem égtáj szerint, hanem a demokrácia szempontjából.
A csütörtöki közgyűlés arról a tájékoztatóról is szavaz, ami beszámol a város 2007. évi nemzetközi kapcsolatairól. Korábban nagyon szerette a sajtó az efféle áttekintéseket, mert bőven lehetett szemelgetni belőlük, hogy a város pénzén ki kivel és hová utazott az előző esztendőben. Lehetne most is. Én csak egyetlen utazást emelek ki:
„Április 13-16. Madrid (Spanyolország)
Kiküldöttek: Kósa Lajos polgármester, Kovács Lászlóné, Varga László főosztályvezetők
Költségviselő szervek: DMJV Önkormányzata, A.K.S.D. Kft
A debreceni önkormányzat képviseletében polgármester úr, főosztályvezető asszony és főosztályvezető úr, valamint Dr. Sásdi András, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. igazgatóságának elnöke vett részt az AKSD Városgazdálkodási Kft. taggyűlésén Madridban.
A rendes évi taggyűlés keretében került sor a leányvállalatok (Nyír-Flop Kft., Bihari Hulladékgazdálkodási Kft., ECO Vasano S.R.L., Sárréti Kft.) működéséről szóló beszámolókra. Ezen kívül tárgyaltak depóterület vásárlásról, nonprofit kft.-k alapításáról, valamint új üzleti lehetőségekről.”
Mint az köztudott, az AKSD felel Debrecen köztisztaságáért, a cég 51 százalékos tulajdonosa az A.S.A. + AVE Környezetvédelmi Holding Kft., 49 százalékos tulajdonosa pedig a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. Az előbbi székhelye Gyál (Pest megye), az utóbbié pedig Debrecen (Hajdú-Bihar megye). Akárhogy is nézem a térképet, Madrid (Spanyolország) nincs félúton a két település között. Miért utaztak mégis oda a jómagyarok a rendes évi taggyűlésre? Minden bizonnyal ez is kiderül a csütörtöki képviselő-testületi ülésen.